Büyükakın'ın Avrupa Konseyi'ndeki Çıkışını Yorumladı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın Avrupa Konseyi'nde raportörün Türkiye ile ilgili hazırladığı içeriğinde Türkiye için olumsuz verilerin yer alması üzerine Büyükakın rapora reddetti ve Türkiye'yi savundu. Ajans 9'a 4.5 G Canlı bağlantı ile katılan Gazeteci Yazar Ahmet Akçaalan'da Büyükakın'ın Avrupa Konseyi'nde sergilediği dik duruşu yorumladı

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde Ulusal Heyet Başkanı görevi ile Türkiye'yi temsil etti. Raportörün Türkiye ile ilgili hazırladığı içeriğinde Türkiye'nin güvensiz olduğu, keyfi görevden almaların yapıldığı ve medya özgürlüğünün olmadığı yönündeki raporunu reddeden Büyükakın, Türkiye'yi savundu. Büyükakın'ın açıklaması ana akım ve yeni medyada da yankı buldu. 

Kocaeli TV ekranlarında Hakan Katırcı'nın sunduğu Ajans 9 programının da gündeminde Büyükakın'ın Avrupa Konseyi'ndeki açıklamaları vardı. 4.5 G Canlı bağlantı ile Ajans 9'a konuk olan Gazeteci Yazar ve BugünKocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan Büyükakın'ın Avrupa Konseyi'ndeki dik duruşunu değerlendirdi. 

" BÜYÜKAKIN TÜRKİYE'Yİ TEMSİLEN ORADAYDI"
Akçaalan " Bu açıklamaları çok önemsiyorum. Son günlerde ulusal arenada Türkiye yalnızlaştırılmaya çalışılıyor. Barış Pınarı Harekatı'nda ve yine Zeytindalı'nda ülke güvenliğimizi sağlamaya çalışırken bunu dışarıya çok fazla anlatamadık.TSK'daki ve iç politikadaki gücümüzü anlatamadık ya da anlattık işlerine gelmedi. İşte bu yüzden KBB Başkanı'nın Avrupa Konseyi'ndeki açıklamalarını çok önemsiyorum. Özellikle  Güney Doğu'da yaşanan olaylarla ilgili Avrupa'nın iki yüzlülüğünü ortaya koydu. Özellikle Türkiye'ye bakış açılarındaki belli terör örgütlerinin kendilerine göre terör örgütü olmadığını bir şekilde kamuoyuna anlatmaya çalışıyorlar. İşte bu yüzden belki onların yüzüne Avrupa Konseyi'nde o konuşmayı yapması Türkiye için çok önemli. Büyükakın orada kendini ya da Kocaeli'yi temsil etmiyordu. Büyükakın Türkiye'yi temsilen oradaydı. Bütün vatandaşlarımızın, bütün siyasi partilerimizin, bütün STK'ların böyle bakmasını istiyorum. Tahir Büyükakın'ın orada yaptığı konuşma neden önemliydi, kim oraya katılsa bir şekilde Türkiye'yi savunurdu ancak böyle bir topluluk içerisinde belli A temaları ve belli işleyişleri vurgulamak önemliydi. Bunun Başkan Büyükakın'ın geçmişte yaptığı valilik görevinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Devlet temsilinin nasıl olduğunu bildiği için konseyde de bunun rahatlığını hissetti. 

"BÜYÜKAKIN'IN AÇIKLAMALARI AVRUPA'NIN İKİ YÜZLÜLÜĞÜNE KARŞI BİR DURUŞ" 
Akçaalan daha sonra Büyükakın'ın medya özgürlüğü hakkında yaptığı konuşmayı değerlendirdi:" O raporda Türkiye'deki medyanın baskı altında olduğuna dair bir ana başlık vardı. Büyükakın burada şunu söyledi, elinizde done var mı, veri var mı, bunu neye göre söylüyorsunuz?  ifadelerini kullandı. Güney Doğu'daki sorunlarımızı yerel medyamızda ulusal medyamızda işliyoruz ancak belli noktalarda tam anlatamadığımız için Avrupa kamuoyuna karşı eksik kalıyoruz. O nedenle ben Büyükakın'ın  açıklamasının çok önemli olduğunu daha fazla aktarılması ve anlatılması gerektiğini Avrupa'nın ikiyüzlülüğüne, menfaatçiliğine,emperyalizmine karşı bir duruş olduğunu düşüyünüyorum." 

31 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kulis Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kulis Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli TV'yi Genellikle Hangi Platformdan İzliyorsunuz?