Palu Davasında Akıl Almaz İfadeler

Körfez ilçesinde 11 yıl önce, Meryem Tanhal (35) ve kızı Melike Tanhal’ın (8) kaybolmasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Palu ailesinin 6 üyesinin yargılandığı davanın 4’üncü duruşması görüldü. Duruşmaya yazılı olarak ifade gönderen Meryem Tanhal’ın oğlu R.T.T. Tuncer Ustael ve dayısı İsa Palu’un annesini sürekli darp ettiklerini söyledi. Söz alan yeğenini yalanlarken Emine Ustael “ bizim akıl sağlığımız yerindedir” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kamuoyunda ‘Palu ailesi’ olarak da bilinen davanın 3’üncü duruşması Kocaeli Adliyesi’nde başladı. Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Tuncer Ustael, eşi Emine Ustael, Hava Palu, İsa Palu, Fatih Palu ve Ayşe Palu ile avukatları katıldı. Tanık olarak dinlenecek olan Harun Palu’ya atanan kayyumun gelmemesi üzerine, ifadesi alınamadı.
 
Duruşmada tanık olarak dinlenmesi istenen Meryem Tanhal’ın oğlu R.T.T. yazılı olarak iafde gönderdi. R.T.H. ifadesinde “Olayın üzerinden çok zaman geçti ben o zaman çok küçüktüm. Tuncer ve İsa dayım annemi sürekli darp ediyordu. Psikolojileri bozuktu. Kendi çocuklarına bile şiddet uyguluyorlardı. Bana da şiddet uyguluyorlardı. Odaya kapatıyorlardı. Ben birkaç kez evden kaçtım. Polisler beni geri teslim ediyordu. Son kaçışımda çocuk esirgeme kurumuna verildim. Bilgim bu kadardır.” Cümleleri yer aldı.
 
EV HARABE DURUMDAYDI
Duruşmada tanık olarak dinlenen. Ş.K.  sanıklardan Tuncer Ustael’i tanıdığını söyleyerek, “ oğlum F.K. Tuncer’in kiracısıydı. Tuncer’in evden çıkacağını benim oraya girecebileceğimi söyledi. bende kabul ettim. Taşınacağım ev harabe durumundaydı. Duvarlar ve diğer malzemeler kırılmıştı. Gerekli onarımları yaptıktan sonra taşındım. 3-4 ay evde oturduktan sonra Tuncer apartmanı satmak istediğini, benim müşteri bulup bulmayacağımı sordu. Bende araştırmalarım sonucunda B.A. isimli şahısla kendisini tanıştırdım. Aralarında anlaştılar. Tuncer apartmanı B.A.’ya verdi. Karşılığında Didim’de bir daire, Karasu ilçesinde 6 dönüm elma bahçesi ve 70-80 bin civarında para aldı. ben apartmanın sahibi olarak Tuncer’i biliyorum. O dönem Tuncer İstanbul’da oturuyordu.
 
“ÖLME DEĞİL BAYILMA DA OLABİLİR”
Sanıkların avukatı Alper Bayrak, “Tuncer'in müvekkilleri üzerine nasıl bir ağırlık koyduğu ortadadır. Meryem Tahnal'ın cesedi bulunamamıştır. Nasıl öldüğü de belirsizdir. Ölme değil bayılma da olabilir. Ölüm anının gömüldükten sonra olduğu kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kaçma şüpheleri yoktur, televizyon programlarına kendileri çıkmıştır” ifadelerinde bulundu.
 
EMİNE USTAEL “AKLIMIZ YERİNDE”

Bir diyeceği olup olmadığı sorulan sanık Tuncer Ustael ise “Suçlamaları kabul etmiyorum. Şükrü’nün beyanlarını kabul etmiyorum. Ben evi sattığımda 20 bin TL’yi şükrü elimden kaptı bir kısmını da Mehmet'e verdi. Fırat da 500 TL para istedi” dedi. Havva Palu tahliyesini istediğini belirterek, “Suçsuzum. Suçlu olsaydım polise de gitmezdim televizyona da çıkmazdım” şeklinde konuştu.  Emine Ustael ise “Aklımız yerinde, eşim kimseyi darp etmedi bir şey de yapmadı” dedi.
 
 Mahkeme heyeti Harun Palu'nun kayyum eşliğinde zorla getirilmesine ve tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme 23 Ocak’a ertelendi
 
Sanıklardan Tuncer Ustael, Meryem Tahnal'ı, Kocaeli' nin Körfez ilçesinde 2008 yılında 'tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek', 'cebir kullanarak birden fazla kişi ile hürriyetinden yoksun kılmak' suçlarından yargılanıyor. İsa Palu ise kardeşi Meryem Tanhal'ın Tuncer Ustael tarafından 'tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirilerek öldürülmesi suçuna yardım', 'Meryem Tahnal'a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak', 'cebir kullanarak birden fazla kişi ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak'la suçlanıyor.
 
Diğer sanıklar Hava Palu, Ayşe Palu, Emine Ustael ve olay tarihinde yaşı 18' den küçük olan Fatih Palu'nun ise Meryem Tahnal'ın Tuncer Ustael tarafından 'tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirilerek öldürülmesi suçuna yardım' ve 'cebir kullanarak birden fazla kişi ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyor.

21 Kasım 2019 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kulis Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kulis Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli TV'yi Genellikle Hangi Platformdan İzliyorsunuz?