Necmettin Öğretmenin Katili Hakim Karşısına Çıktı

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, 3 Nisan 2019 günü meydana gelen olayda Atatürk Anadolu Lisesi'nde meydana geldi. Okulun müdür başyardımcısı Necmeddin Kuyucu, odasında 11'inci sınıf öğrencisi F.Ç. tarafından bıçaklandı. Hastaneye kaldırılan Kuyucu yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ocak ayında arkadaşlarıyla kavga etmesi nedeniyle disiplin kurulu tarafından 3 gün okuldan uzaklaştırma cezası aldığı açıklanan F.Ç. gözaltına alınarak tutuklandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Duruşmada suça sürüklenen çocuk olarak yer alan tutuklu sanık F.Ç. ve avukatı hazır bulundu.  Duruşmaya Necmettin Kuyucu’nun eşi Gülay Kuyucu, ağabeyleri İbrahim Kuyucu, Metin Kuyucu ve ablası Gülser Yılmaz müşteki olarak katılırken ailenin avukatlığını Murat Altun yaptı. Kuyucu’nun ailesi şikâyetçi olduklarını beyan etti.

Duruşmada F.Ç. hakkında ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi ile tasarlayarak kasten öldürme’ suçlaması ile 18-24 yıl arasında cezalandırılması talebi ile hazırlanan iddianamenin okunmasının ardından sanık F.Ç.’ye savunmasını yaptı. F.Ç. savunmasında müdür yardımcısı Necmettin Kuyucu’nun odasına geldikten sonra aralarındaki konuşmanın tartışmaya dönüştüğünü, sonrasında kendisini kaybederek neler olduğunu hatırladığını söyledi. F.Ç. olay öncesinde Psikolojik tedavi görmediğini, ilaç kullanmadığını söyleyerek “ keşke kullansaydım da gitseydim. Bu olaydan sonra Psikolojim tedavi görmeye başladım. Halen tedavi görüyorum.” Dedi.

F.Ç.’ nin avukatı Niyazi Özkaya, “bize göre bir kişinin disiplin cezası alması nedeni ile bir yöneticiyi, idareciyi öldürmesi mantıkla açıklanabilecek, bir olay değildir,Eğer böyle bir şey olsa Türkiye’de yönetici kalmazdı. Farklı bir şeylerin olduğunu düşünüyoruz. Mahkeme aşamasına yaklaşıldığı süreçte maktulün kendisini aşağıladığını ve vurduğunu söyledi, ancak yine de normal bir insanın disiplin cezası aldığı için bir öğretmeni bıçakla öldürmesi mantıkla açıklanamaz. Zaten F.Ç. tutuklandıktan sonra ceza evindeyken Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tedavi görmeye başladı. Halen de görmektedir. “dedi.

Duruşmada tanık olarak Necmettin Kuyucu’nun mesai arkadaşları dinlendi. Tanıklar olay anını görmediklerini beyan ederken, öncesinde sanık F.Ç.’nin öncesinde aldığı disiplin suçlarından bahsetti.

Mahkeme heyeti duruşmayı, F.Ç.’nin akıl sağlığı ve zayıflığını cezai ehliyetine ektisi yönündeki raporun Adli Tıp Kurumundan istenmesine,  F.Ç. hastanede tedavi görüp görmediği, yönünde evrakların istenmesine, suçun maiyeti göz önüne alınarak tutuklu yargılanmasına karar vererek duruşmayı 25 Şubat 2020 tarihine erteledi.

22 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kulis Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kulis Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli TV'yi Genellikle Hangi Platformdan İzliyorsunuz?