Dikkat! AFAD Çağrı Yapıyor

Kocaeli AFAD İl Müdürlüğü, Afetlere Hazırlık Yılı projesinin Afet Sigortası temalı Kasım ayı çalışmalarına devam ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

AFAD Başkanlığınca hayata geçirilen ve toplumu afetlere karşı bilinçlendirme amacı taşıyan AFETLERE HAZIRLIK YILI projesinin Kasım ayı teması Afet Sigortası olarak belirlendi.

Bu kapsamda AFAD, vatandaşları “afet sigortanı yaptır ki, güvencen olsun” sloganıyla DASK ve TARSİM konusunda bilgilendiriyor. Yapılacak bu sigortalarla hem evlerin hem de tarım arazilerinin maddi güvence altına alınabileceği aktarılıyor.

            Ülkemizde, afetlerden kaynaklanan hasarları teminat altına alan sigorta sistemlerinden biri olan DASK’ın (Zorunlu Deprem Sigortası), deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağladığı tema kapsamında halka anlatılmaya çalışılıyor. DASK’ın, ister oturulamaz durumda olsun isterse kısmî hasarlı olsun, bina zararını en hızlı şekilde karşılayarak yaşamın normale dönmesine aracılık ettiği anlatılıyor.

Yine AFAD, tema kapsamında kâr amacı gütmeyen bir havuz sistemi olan TARSİM’in, tarım alanlarında meydana gelen don, aşırı yağış gibi afetler sonucu oluşan hasarları karşıladığı, çiftçilerin sigorta şirketlerine ödediği primleri ortak bir hesapta toplayarak, sigortalı çiftçilerin primlerinin %50’sini (don riskinde %66’sını) devletin ödediği bilgilendirmesini yapıyor.

TEKOĞUL: “CANIN YONGASI İÇİN AFET SİGORTASI HAYATİ DEĞERDE”

Afet sigortası içeriğinde İlimizde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, Ağustos ayında başlatılan proje kapsamında yapılan farkındalık faaliyetlerinin Kasım ayında da afet sigortası temasına özel devam ettirildiğini, afiş, film ve diğer dijital çalışmaların şehir panoları, led ekranlar, ulaşım araçları, yerel televizyonlar, teknoloji mağazaları ve üst geçitler aracılığıyla halkımıza ulaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Afet sigortasının da diğer hazırlıklarda olduğu gibi bir risk azaltma çalışması olduğunu hatırlatan Tekoğul, 1999’da asrın felaketini yaşamış bir il olarak vatandaşlarımızın afet sigortası duyarlılığının üst düzeyde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

25 Kasım 2019 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kulis Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kulis Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli TV'yi Genellikle Hangi Platformdan İzliyorsunuz?