Bayraktutan KOTO’da Ekonomiyi Değerlendirdi

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, mecliste ekonomik verilerle ilgili bir sunum yaparak şunları söyledi:

Büyütmek için resme tıklayın

“Fed, politika faizini 25 baz puan düşürdü (1,75-2,0). Ticaret savaşı, ABD büyüme oranını olumsuz etkilemektedir.

Almanya sanayi üretimi 3. Çeyrekte %0,1 arttı.
Fitch, Türkiye kredi notunu BB- olarak teyit ederken görünümü negatiften durağana yükseltti (cari dengede iyileşme, kurda istikrar, enflasyonda düşüş, vb ile jeopolitik riskler olsa da genel olarak aşağı yönlü risklerde azalma gerekçesiyle). Moody’s de Türkiye için olumlu değerlendirme ve büyüme beklentisinde yukarı yönlü revizyon yaptı.

Cumhurbaşkanı, ABD ziyareti gerçekleşti. Londra’da, Fransa ve Almanya’nın da katılacağı liderler zirvesi yapılacak.
28 Ekim haftasında yabancılar TL varlıklarda alım yaparken yurt-içi yerleşikler yine dövizi tercih etti ve DTH 194,6 mr $ oldu. Kasım ayı ilk 2 haftasında DTH’da az da olsa, gerileme oldu.
Eylül verilerine göre sanayi üretimi aylık %3,2 ve yıllık %3,4 arttı.
TÜİK Ekonomik güven endeksi, Ekim ayında %4,5 artışla 89,8’e yükseldi: tüketici güven endeksi 57; reel kesim güven endeksi 104,2; hizmet sektörü güven endeksi 90,7; perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,3 ve inşaat sektörü güven endeksi 65,1 değerine yükseldi.
Eylül’de ciro endeksi %4,8; perakende ticaret hacmi %2,7 arttı.

Ekim’de otomotiv satışları %125 (otomobil %138 ve ticari araçlar %90) arttı. Ocak-Ekim üretimi %8, İhracatı %6 ve satışlar %32 azaldı.
TÜİK Ekim verilerine göre konut satışları %2,5 ve yabancılara satışlar %32 azalırken ipotekli satışlar %525 arttı.
Beyaz eşya satışları Ekim’de %26 arttı.
TÜİK verilerine göre, Ekim’de TÜFE aylık %2 ve yıllık %8,55; yurt-içi ÜFE ise, aylık %0,17 ve yıllık %1,7 arttı.

Ağustos dönemi verilerine göre, işsizlik oranı %14 oldu (bir önceki dönem %13,9).
BDDK, tahsili gecikmiş borç oranının Eylül’de 4,96 olduğunu açıkladı.
Kamu bankalarının, imalat sanayi, inşaat, hizmet ve yurt dışı müteahhitlik sektörlerinde istihdamı teşvike yönelik kredi desteği başlatıldı. 10 ve daha fazla işçi çalıştıran ve ilave 5 istihdam taahhüt eden firmalar 2 yılı anapara ödemesiz 5 yıl vadeli kredi sağlanacak.

Merkezi yönetim bütçesi, Ekim’de 14,9 mr TL açık verdi.
Yüksek gelir, değerli konut, dijital hizmetler, konaklama, futbolcu gelirleri, vb alanları kapsayan yeni vergi düzenlemesi ile 2020’de ilave 6 mr TL vergi geliri amaçlanıyor.

Eylül verilerine göre, cari denge aylık 2,48 ve yıllık 5,9 mr $ fazla verdi. Net hata ve noksan hesabının 1,76 mr $ açık vermesi dikkat çekti.
TOGG, yerli otomobil üretim yeri olarak Gebze’deki Bilişim Vadisi bölgesinin seçildiğini ve kamulaştırmaya başlandığını açıkladı.”

27 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kulis Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kulis Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli TV'yi Genellikle Hangi Platformdan İzliyorsunuz?